Vitrin


İNCELE

Çözücü


İNCELEME: Bahattin CEYHAN

Öncelikle kitabın fizikseli hakkında: daha iyi bir kapak olabilirdi. Ve kitabın kalıbı biraz büyük geldi; küçük kitap poşetlerine hiç sığmadı.


Mekan seçimi harika olmuş. Tasvirler keza öyle. Karakter özlükleri ilk sayfalardan hemen sonra değişecek olmasına rağmen, zorla okutulmuş gibi hissettim. Son sayfalara kadar ağır bilim kurgu ögeleri yok; hatta bence kitabın devamı için fantastikleşebilecek bir ucu açıklık var. Sürekli bilim kurgu okuyanlar için bir bilim kurgu romanı görüntüsü olabilir, lakin arada fantastik ve polisiye okuyan için tezat bir kitap.


Bu kötü yorumlar kitabı kesinlikle zorlaştırmıyor, hatta yer yer iki üç günlük aralarla okumama rağmen kitaptan ilgim hiçbir şekilde kopmadı - ki benim gibi hafıza sıkıntılı biri için oldukça iyi bir durum.


Daha önceden de belirttiğim gibi kitaplarla müzikleri özdeşleştirmeyi pek severim: Manevra-mucize ile birlikte iyi okunuyor kitap.


Alıntı vermeyi sevmem ama kitapta öyle bir laf okudum ki vuruldum: "Cennette kalmak hüner değildir."


Sadık Yemni ile o kadar ortak iş yaptıktan sonra utanarak ilk kez kitabını okumaksa değişik bir duygu oldu. Gölge'de çok öyküsünü okudum, sıfır değildim tabi.


Sadık usta saygılar!


Aslında pek çoklarına göre karakter çoğulluğunu azaltıp yazmak işin kolayıdır. Lakin yazar Sadık Yemni ve kitap ilk kitap değilse bu yorumu yapmak cüret ister. Kitabın ilk sayfaları, daha önce de belirttiğim üzere kahramanlarımızın değişecek kişilikleri hakkında kısa öyküler içeriyor. Sonrasında aynı anı yaşayanların o ana dair yaşadıkları, sahne sahne farklı ortamlarda en tezat halleriyle anlatılıyor. Tahmin edeceğiniz üzere yeni bir düzen oluşuyor, zaman yeniden akmaya başlıyor. Kahramanlarımız birlik oluyor ve hiç bocalamıyorlar. Aralarında eski bir Amerikan generali (FBI ajanı da olabilir, tam hatırlayamadım) var. Kendilerine yeni bir hayat kuruyorlar. Hayatları hem hareketli hem de monotonluğa doğru ilerliyor. Bu durumu fark eden bir kahraman bunun bir yapay ekosistem olduğunu keşfediyor. Diğerlerine bunu açıkladığında biri sisteme asi çıkıyor. Keza sistemin başka açıkları da bulunuyor ki; bunların sistemin açığı olduğu okuyucuya son sayfada sunuluyor.


Temiz bir son var. Hatta o son bölüm olmasaydı ucu açıkta kalmayacaktı. Düz bir sonla bitecekti. Alıntısız bir eleştiri olsun istedim, gizemi açık etmek istemedim. Umarım çok siyah beyaz olmamıştır. 

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile