Vitrin


İNCELE

Zaman Deliliği

İnceleme: Kadim Gültekin


Zamanya, zaman üzerine yazılabilecek belki de en sürükleyici, en heyecanlı ve en fantastik eser…

Yiğit Kulabaş, kitapta iki boyutlu ve soluksuz bir öykü sunmuş. Bir yanda, gittiği iş görüşmesi sonucu dünyanın 12 ayrı noktasını ziyaret eden ve burada gizemli maceralar yaşayan Kerim; diğer yanda ise son derece sıradan bir yaşam süren ve hayatı zamanın kıskacı arasında, koşturmalarla geçen Selim var. Kerim'in öyküsü macera ve aksiyon dolu ve kitaptaki yeri çok daha kayda değer ama Selim'in öyküsünü okumak da son derece keyifliydi.

Yazar bölümler arasında başarılı geçişler yaparak, hikâyedeki bütünlüğü sağlamış ve neredeyse her bölüm merakımızı cezbeden ve neler olduğunu öğrenmek için sabırsızlanmamıza neden olan olaylarla bitirilmiş. Kitap boyunca bir sonraki maceranın peşinden adeta sürükleniyorsunuz...

Zaman konusuna gelince:

Zaman isimli bir şirket dünyaya zamanı pazarlamakta ve bu nedenle zamanın hayatımızın en içinde olması için çabalamaktadır. Zamanı gecelere de (uyuduğumuz ve zamansızlığı yaşadığımız sürece) dâhil ederek gücünü artırmak istemektedir.

Kerim ne olduğunu bilmeden bu şirketle iş görüşmesine katılır ve zaman diyarının gizemlerine de adım atmış olur.

Yazar zaman meselesini kitap boyunca çok farklı noktalardan irdelemiş. Okudukça, gerçekten de zaman konusuna bu yönlerden hiç bakmadığınızı fark ediyorsunuz. Bu sorgulama ve fark ediş esnasında da dünyanın farklı noktalarında birbirinden heyecanlı maceralar yaşıyorsunuz. İstanbul, San Francisco, Rio de Janeiro, Kahire, Venedik bu mekânlardan bazıları. Yazarın buraları gerçekte hayatta da ziyaret ettiğini öğreniyoruz sonradan. Bu da tabii ki, kitabın atmosferine zenginlik katmış.

www.zamanya.com adresini ziyaret ederek kitabın dünyasını biraz da olsa tanıyabilirsiniz. Zamanya’nın İngilizce versiyonu yayınlanmış ve Amazon.com’da satışta. İnternet sitesinde ayrıca Zaman Sözlüğü’ne de ulaşabilirsiniz.

Zaman kesinlikle vardığı noktadan çok daha fazlasını hak eden bir eser. Hem kurgusu, hem aksiyon düzeyi, hem de renkli ve akıcı anlatımıyla harika bir çalışma. Zamana bakış açısı ise olağanüstü...

Yerli fantastik edebiyatın gözdelerinden olmaya uygun bir eser Zamanya...

 

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile